BIAŁKA                               GIEWONT                                                       GAZDULKA


OWCZAREK PODHALAŃSKI ___ historia najnowsza

Owczarek Podhalański jest rasą, którą kynologia w Polsce zajęła się stosunkowo niedawno            i dlatego ich pogłowie nie jest jeszcze dostatecznie wyrównane. W latach trzydziestych ubiegłego stulecia zajęto się propagowaniem tej rasy w myśl hasła „w polskim domu polski pies”. W wyniku tej propagandy zaczęto Podhalany nie tyle fachowo hodować, co gwałtownie rozmnażać, sprzedając przy tym najróżniejsze mieszańce (byle kudłate i białe) jako Owczarki Podhalańskie. W czasie II wojny światowej rasa ta ucierpiała tak, jak wiele innych zwierząt domowych w Polsce    i niewątpliwie upłynie jeszcze niemało lat nim pod kierunkiem fachowców odbuduje się zaniedbane pogłowie. Owczarek Podhalański powinien być hodowany przede wszystkim do celów użytkowych. Przed II wojną Towarzystwo Psa Służbowego zaczęło propagować owczarki tatrzańskie jako służbowe i pod wpływem tej akcji znalazły się one w środowisku miejskim. Nie są jednak psami pokojowymi. Nadają się natomiast do roli stróża gospodarstwa lub domku jednorodzinnego.

 

zdjęcie:  https://topnl.eu/rasinfo/geschiedenis/

zdjęcie:  https://topnl.eu/rasinfo/geschiedenis/

Wzorzec Owczarka Podhalańskiego ustalony pierwotnie w 1937 roku został po II wojnie światowej powtórnie opracowany przez Związek Kynologiczny w Polsce, oddział w Krakowie, przy współpracy Uniwersytetu Jagielońskiego.

Wobec rozbieżności typów w niezbyt licznym pogłowiu i braku zrozumienia wśród ludności góralskiej dla konieczności hodowli kierowanej Związek napotkał ogromne trudności                      w uporządkowaniu hodowli.

W roku 1954 zorganizowany został w Zakopanem przegląd ponad stu owczarków tatrzańskich wybranych spośród pogłowia z całego Podhala. Wytypowano wówczas najlepsze okazy                  i wskazano kierunek hodowli. Niestety w praktyce wytyczne pozostały w sferze pobożnych życzeń, dopiero, gdy goście zagraniczni zaczęli interesować się naszą rasą podjęto nowe próby uporządkowania hodowli.

  

zdjęcie psa: www.izoo.krakow.pl/czasopisma/wiadzoot/2014/4/WZ_2014_4_art11.pdf

zdjęcie suki: www.zkwp.pl/images/sampledata/zg/Rasy_Polskie.pdf

Rada Naukowa Związku Kynologicznego w lutym 1972 r. przeanalizowała wyniki dotychczasowych usiłowań i zrewidowała wzorzec, nowelizując go w dostosowaniu do tego pogłowia, jakie rzeczywiście dominuje na Podhalu. W 1985 r. Rada Naukowa wprowadziła nieliczne zmiany redakcyjne i merytoryczne, które zgłoszono do FCI pod liczbą 252 i przesłano członkom Federacji.

  

zdjęcia: www.izoo.krakow.pl/czasopisma/wiadzoot/2014/4/WZ_2014_4_art11.pdf

 

hodowla "VON DER ZOTTIGEN FAMILIE" FCI,.

  

 zdjęcia własne                         HARNAŚ                                                              SWORNIK


OWCZAREK PODHALAŃSKI ___ wzorzec rasy

WYGLĄD OGÓLNY:

Oceniając budowę anatomiczną owczarka należy mieć na uwadze przede wszystkim cechy użytkowe, dla których ta rasa przez wieki była kształtowana. Podhalan to pies okazały, mocny, harmonijnie zbudowany. Jego siła i ciętość pozwalają mu skutecznie chronić stada zwierząt, jak      i pilnować obejścia. Obfita, biała, twarda w dotyku szata chroni go przed zmiennością warunków klimatycznych. Rasa ta dobrze adaptuje się zarówno w górach, jak i na nizinach, nad morzem,    czy w środowisku miejskim. U owczarków podhalańskich musi być wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy, uwidaczniający różnicę pomiędzy dorodnym (co nie znaczy wielkim) samcem, a delikatniejszą suką.  

 

dalsza część w przygotowaniu